W 2018 roku Fundacja rozpoczęła działalność kulturalno-edukacyjną. Po raz pierwszy włączyła się w cykl wydarzeń związanych z obchodami Europejskich Dni Dziedzictwa udostępniając obiekt zwiedzającym. Przygotowano wtedy wystawę prac plastycznych nadesłanych na konkurs o pałacu, wręczono nagrody, a następnie odbył się piknik z programem artystycznym przygotowanym przez lokalny zespół folklorystyczny. Impreza została zorganizowana we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kornowacu, a o oprawę muzyczną całego wydarzenia zadbały zespoły „Rzuchowianki” oraz „Łan”.
Rok 2019 był czasem wielu wydarzeń kulturalnych, najważniejsze to:
• Pierwszy Koncert Noworoczny z udziałem kwartetu smyczkowego AQuartet
• „W cieniu pałacu” spektakl o historii pałacu
• „Rodzina” spektakl A. Słonimskiego
• „Cudze chwalicie swego nie znacie” – koncert kwartetu smyczkowego
• „Nie tylko moro – historia mundurów polskich”
• „Za mało na wojnę za dużo na pokój” widowisko historyczne z elementami rekonstrukcji Powstań Śląskich
• Gra terenowa dla uczniów SP w Rzuchowie, oraz spotkanie jasełkowe z koncertem gry na harfie
Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa w 2019 roku przygotowany został spektakl „Za mało na wojnę za dużo na pokój” opowiadający o losach dwóch śląskich rodzin, sąsiadów, których wydarzenia historyczne postawiły po przeciwnych stronach barykady. Spektakl przedstawił teatr SAFO, a w realizację włączyli się także mieszkańcy Rzuchowa. Podczas EDD odbyły się również prelekcje pułkownika Tadeusza Dłużyńskiego (Prezes Rybnickiego Koła Związku Piłsudczyków) na temat trudnej drogi do niepodległości oraz rotmistrza Krzysztofa Banasia na temat umundurowania ułanów. Zaprezentowano także wystawę poświęconą Powstaniom Śląskim.
Eksponaty na tę wystawę zostały wypożyczone z Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny.
W tym samym roku Fundacja zrealizowała również projekt pt. „W cieniu pałacu rzuchowskie wspomnienia i legendy”, który dofinansowany został ze środków Fundacji „Orlen Dar Serca”.
W ramach tego projektu przeprowadzono wywiady z najstarszymi mieszkańcami wsi oraz badania archiwalne historii pałacu. Na podstawie zebranych informacji został wystawiony wspaniały spektakl teatralny w którego przygotowanie chętnie zaangażowali się mieszkańcy gminy.
W roku 2020 udało się zrealizować 2 wydarzenia w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa „Dzwony…dzwonki…dzwoneczki” poświęcone historii ludwisarstwa, z plenerowym pokazem odlewania dzwonu, a także „Wokół jabłka” imprezę przygotowaną wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich z Rzuchowa.
W 2020 roku z uwagi na pandemię, działalność kulturalna ograniczyła się do Koncertu Noworocznego oraz EDD we wrześniu.
3-go maja 2021 roku ze względu na stan zagrożenia epidemicznego złożenie kwiatów przy pomniku Powstańców śląskich odbyło się w nieco skromniejszej formie. Za to w czerwcu uroczystości upamiętniające 100-lecie III Powstania Śląskiego oraz wydarzenia które miały miejsce przy pałacu w Rzuchowie odbyły już w pełnej krasie. Rozpoczęła je polowa Masza Święta po której pod pomnikiem powstańców uroczyście złożono kwiaty. Na zakończenie tego wydarzenia odbył się plenerowy koncert w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" pt. "Idą Powstańcy"